Ki a szabadba!
A gyerekek manapság jóval kevesebb időt töltenek kint a szabadban, mint akár azt még szüleik is tették. A közismert "bűnbakok" (a televizíó és a számítógép) mellett az is tény, hogy napjainkban a lakáson kívül sokkal több veszély leselkedik a kicsikre, ezért a legtöbb szülő csak felügyelettel engedi csemetéjét ki a játszótérre, vagy a közeli parkba.
A családi házak kertjei - még a zsebkendőnyi méretűek is - azonban rengeteg alkalmat kínálnak arra, hogy kicsik és nagyobbak alaposan "kitombolhassák" magukat. Nehezebb a helyzete a városlakókkal, azonban néhány jó ötlet segítségével még a bérházak udvaraiban is megteremthetők a játékhoz szükésges körülmények.
- Tüntessünk el minden felesleges kacatot az udvarról és jelöljünk ki egy részt, ahol a gyerekek szabadon garázdálkodhatnak. - Készítsünk homokozót a kicsiknek, úgy, hogy egy nagyobb faládát megtöltünk tiszta homokkal és a széleinél "körbeszegjük" színes csempékkel, vagy járólapokkal. - Jó megoldás a kéregforgáccsal körbevett homokozóhely is. - A homokozót éjszakára fedjük le és évente egyszer cseréljük ki benne a homokot. - A homokozót lehetőleg vízvételi hely mellé telepítsük, ami lehet kerti csap, pancsolómedence, vagy vízzel teli műanyag lavór. - A homokozót úgy helyezzük el, hogy a lakásból, konyhából rálátásunk legyen a gyerekre. - Neveljünk a gyerekekkel közösen növényeket, ezeket azonban úgy helyezzük el, hogy azok ne legyenek útban játék közben. - Alacsonyabb fára az ágak elágazásánál készíthetünk kuckót, ami egy padozatból és a hozzá vezető létrából áll. - Rajzoláshoz, társasozáshoz készítsük elő a terepet: pl. borítsunk le egy részt vasúti talpfákkal és állítsunk rá színes kerti gyerekasztalt és székeket. - A megfelelő árnyékolásról okvetlenül gondoskodjunk: a legegyszerűbb megoldás a napernyő. - Kosárlabda-háló szerelhető bármelyik sima házfalra, vagy a garázskapura is. - A focistáknak mésszel festhetünk kaput a falra. - A felfújható műanyag medence nyáron az egyik leghálásabb játszóhely, a nyári melegben a legkisebb pancsolómedence is órási élmény. - Állítsunk fel a szabadban játszóházat, vagy indiánsátrat.
Gyerekeknek tervezni egészen speciális feladat. Az Antoni Rozália - Nádas László formatervező-házaspár érdeklődésének középpontjában hosszú évtizedek óta ez a problémakör áll. Közel fél évszázaddal ezelőtt, még főiskolás korukban fogtak bele a közös munkába. Az elmúlt évtizedek során generációk egész sora nőtt fel az általuk tervezett játékokokon, élvezte és használta környezetbarát módon megépített játszótereiket. Az általuk vezetett ABN Design Formatervező Iroda tevékenységének egyik fontos részét ma is ezek, a gyerekenek tervezett tárgyak és játékok képezik.
Minderről így vallanak ők maguk: "Sok változást megértünk, de szövetségünk és ars poetikánk változatlan: jobb, szebb, élhetőbb környezet megteremtése. A játékosság, a kedvesség, az emberszeretet megőrzése nagyon fontos feladat, bármilyen komoly tervezési helyzetről van is szó, hiszen a készülő tárgy majd generációkon keresztük, sok embernek fogja hirdetni készítőjének eredeti gondolatait. A formatervezés nem történhet a már meglévő értékek megőrzése nélkül, a tradicionális, kézi előállítás és anyaghasználat tisztelete és ismerete nélkül, amelyek segítik összekapcsolni a múltat a jelennel és a jövővel. Ezek a gondolatok vezérelnek tervezési munkánk során, ezt az üzenetet szeretnénk tárgyainkkal közvetíteni. Munkánk jelentős és jellegzetes része a játéktervezés. A bemutatott tárgyak jó része ismerős lehet, hiszen generációk használhatták, használják őket az óvodákban, iskolákban, játszótereken."
Ötletek
- A gyerekszobában se feledkezzünk meg a tükörről, amiben a kicsi nemcsak saját magát, de környezetének egy darabkáját is látja. Ahogy növekszik, értelemszerűen a tükröt is magasabbra kell akasztani, méghozzá úgy, hogy a benne megjelenő feje fölött azért mindig maradjon még szabad terület. - A szobában legyen minél több íves vonalú bútor, ez fejleszti a a kreativitást. - A legkisebbek általában nem szeretik az elvont, absztrakt mintákat. - Megnyugtató a gyereknek, ha ágyából látja az ajtót. - A felnőttekéhez hasonlóan legyen a gyerek ágya mögött is villanykapcsoló, hogy szükség esetén saját maga is kezelhesse a világítást. - Ha több testvér osztozik egy szobán, mindegyiknek biztosítsunk egy saját zugot, amelyet kénye-kedve szerint használhat.
|